ČIŠTĚNÍ KOMÍNŮ
Čištění komínů je zprůchodnění komínového průduchu, a to mechanickým odstraněním vrstvy sazí a kondenzátů, které se vlivem provozu spotřebiče uchytily na vnitřní straně spalinové cesty. Tímto se dosáhne původní světlosti průduchu, který zajišťuje bezpečný odvod spalin d o volného ovzduší. Pravidelné čištění zamezuje snížení účinnosti spalinové cesty. Jednovrstvé komíny čistíme klasickým způsobem, u vyvložkovaných komínů používáme nářadí z materiálů nepoškozujících vnitřní vložky a tím jejich snižování životnosti.
Proč kontrolovat a čistit? U spotřebičů na pevná paliva dochází k nedokonalému spalování paliva, tyto spaliny obsahují uhlík, který se usazuje na vnitřní stěně komínu a je hořlavý. Při špatném, nebo vůbec žádném čištění může dojít k zahoření těchto nanesených sazí. Teplota v komíně může dosáhnout až 1100 °C. Takto vysokou teplotou komínového požáru často dochází k popraskání komínového pláště a následně rozšíření ohně na celý dům. Po vyhoření komínu je vždy nutné provést revizi komínu pomocí inspekční kamery. První příznaky ucpání komína lehce poznáte sami podle toho, že komín tzv. netáhne.
Od 1. 1. 2011 - čištění spalinové cesty, sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně, je možné provádět svépomocí. Každé čištění svépomocí se musí z apsat do požární knihy nebo jiné dokumentace. Kominík přijde pouze 1x do roka na kontrolu.
Jak často kontrolovat a čistit? viz Tabulka lhůt kontrol a čištění (soubor PDF).
|